جوغن و معنی انواع جوغان

جوغن یا جوغان یا به اصطلاح حکاکی بر روی سنگ و سودآبه از زمان کهن در ایران باستان کاربردهای مختلفی داشته است:
  • در دوره مهرپرستی (اجرای مراسم های قربانی برای آناهیتا و ریختن خون در جوغن )
  • در دوره اشکانی کاربرد تدفینی-عقیدتی (برگزاری مراسم خاکسپاری همراه با سوزاندن روغن سیاه در جوغان )
  • در دوره ساسانی و اسلامی نیز کاربرد ابزاری داشته است (خرد کردن گیاهان در جوغن و ساخت دارو)

در ادامه مقاله به رمزگشایی و تفسیر جوغن و انواع جوغن در زمینه دفینه یابی خواهیم پرداخت.

جوغن دایره

جوغن دایره
جوغن دایره

جوغان دایره تکی در حالت کلی مربوط به مقبره حاکم محلی بوده و در ۷ قدمی سمت طلوع آفتاب صبح قرار می گیرد. لذا در صورتی که کف آن به شکل مخروطی باشد اشاره به چاه پلمپ و پر شده ای در همان محوطه دارد که در ده متری و غرب آن قرار گرفته است.

جوغن مستطیل

جوغن مستطیل
جوغن مستطیل

جوغان مستطیل نماد دنیای مردگان و کروکی تونل های زیر زمینی بوده که پیدا کردن ورودی آن (پلمپ شده با ساروج سفید و ملات سنگی)، بسیار دشوار است. لذا به دو صورت رمزگشایی می شود:

  • اول اینکه داخل جوغان مستطیل آب ریخته و از هر جهت سرازیر شد، ورودی در ۲۱ قدمی آن جهت است.
  • دوم آنکه آفتاب در حال طلوع به هر نقطه ای تابید آنجا ورودی است. پس از ورودی به تونل، اتاقک های مختلفی وجود دارند که همه مسیر را منحرف نموده و شما را به سمت سیاه چاله هدایت میکنند. در این میان تنها یک راه درست وجود دارد که پس از یافتن آن به گنج فراوانی دست خواهید یافت.

جوغن و اسکنه مقبره خانوادگی

جوغن و اسکنه مقبره خانوادگی
جوغن و اسکنه مقبره خانوادگی

جوغان به تعداد ۳-۷-۹ مربوط به مقبره های خانوادگی بوده که به صورت طبقاتی قرار گرفته اند. جوغان بزرگتر اشاره به مقبره پدر و بقیه مربوط به دیگر اعضای خانواده می باشد. اولین قبر پدر در ده قدمی سمت شمال و همین ترتیب. اصطلاحا به جوغان های ریز و کوچک اسکنه می گویند. اسکنه ها می توانند به جهت مقبره، درجه نظامی و همچنین مقدار گنج و دفینه اشاره دارد.

جوغن داخل غار

در ورودی بسیاری از غارها می توان علامت جوغن را مشاهده کرد که در حالت های مختلف نقش بسته. در بسیاری از غارها در بدو ورود به داخل غار قرار داد که این امر بیانگر وجود یک مقبره مهم داخل غار می باشد. در این مورد دهانه اول غار پلمپ نمی باشد و فقط دهانه داخلی غار پلمپ است. در حالت دوم جوغن در دیواره کناری دهانه اصلی غار قرار دارد که دهانه اصلی غار پلمپ می باشد و یا اینکه یک راه گربه رو دارد و ورودی اصلی با خاک نرم پر شده است و برای رسیدن به ان مقبره و دفینه داخلش باید خاک نرم کاملا خالی شود.

جوغن مثلث نماد یهودیان

جوغن مثلث نماد یهودیان
جوغن مثلث نماد یهودیان

تفسیر جوغان مثلث به دو شکل مختلف است.اگر بر روی صخره سنگ حکاکی شده و تقریبا زاویه ها برابر باشند بدون شک مربوط به مقبره اتاقکی فرد یهودی بوده و بسیار ارزشمند است.  در جهت زاویه تیز تر مثلث، تپه، 
اشکفت و یا غاری موجود است که مقبره داخل آن قرار گرفته و دارای طلسم و تله های دشوار و خطرناک می باشد. از بین بردن یا خنثی نمودن طلسم های یهودی نیاز به مهارت بسیار دارد. در صورتی که حکاکی 
مثلث بر روی دیواره بنا یا دیواره غاری حکاکی شده باشد مربوط به گنج و دفینه ای بی انتها در زیر زمین و رمزگشایی بسیار دشوار که پس از یافتن این مورد با کارشناسان تیم تماس بگیرید.

جوغن بیضی

جوغن بیضی
جوغن بیضی

جوغان بیضی یا به اصطلاح حکاکی دراز مربوط به دوره ساسانی بوده و اشاره به گوردخمه زمینی سنگی دارد (نوعی مقبره که بر روی سطح زمین و داخل صخره های سنگی ساخته شده و سردار نظامی را همراه با کلیه لوازم شخصی در آن دفن مینمودند سپس به جای ساروج و ملات یک تخته سنگ بزرگ همراه با نوشته بر روی آن میگذاشتند). برای پیدا کردن مقبره باید در اطراف حکاکی استوانه و در همان منطقه به دنبال سنگ سیاه بزرگی بوده که مقبره دارای گنج و دفینه بر روی آن ساخته شده است.

جوغن مربع

جوغن مربع
جوغن مربع

جوغان مربع یکی از حکاکی های سنگی با ارزش بوده که برعکس حکاکی بیضی، مربوط به گور دخمه سنگی صخره ای میباشد (نوعی مقبره که بر بالای کوه قرار گرفته و در دل صخره و سنگ ها ساخته شده است). حکاکی مربع با فاصله بسیار کمی (تنها یک متر) از مقبره سنگی اصلی قرار گرفته و اینگونه مقبره های شاهی با ساروج و ملات سخت پلمپ شده اند. نمونه آنها را میتوان در نقش رستم مشاهده نمود. به عنوان مثال گور دخمه دکان داوود یکی از بی نظیر ترین گور دخمه های شاهیست که آن را به داوود پیامبر نسبت میدهند و دارای گنج و دفینه ای عالیست.

جوغن و نشانه دوم یا تثبیتی

جوغن و نشانه دوم یا ثبیتی
جوغن و نشانه دوم یا تثبیتی

جوغان در صورتی که همراه با نشانه دیگری از جمله حیوانات، پا، دست و صورت و… باشد بدون شک رمزگشایی متفاوتی خواهد داشت که مربوط به مقبره نخواهد بود بلکه نماد چاه هست. ابتدا باید نشانه دوم رمزگشایی گردد. به عنوان مثال در تصویر فوق نشانه دوم یا تثبیتی زرافه بوده و مربوط به دفینه شاه ارمنیست فلذا این دفینه شاهی داخل چاه میباشد. اینگونه چاه ها که دارای دفینه سنگین هستند به هیچ وجه تله و یا طلسم نداشته و تنها گاز بسیار سمی ناشی از فسفات فلزات که طی هزاران سال تولید شده است را داراست. جهت یافتن چاه نیز مربوط به رمزگشایی نماد دوم هست و اینجا حکاکی دایره فقط به شما میگوید گنج و دفینه داخل چاه هست نه چیز دیگری.

جوغن ، برش سنگ و قبرهای قبیله ای

جوغن ، برش سنگ و قبرهای قبیله ای
جوغن ، برش سنگ و قبرهای قبیله ای

جوغان در صورتی که به تعداد بالا بر روی سنگ حکاکی شده باشد به دو صورت تفسیر میگردد. در صورتی که بر روی دیگر سنگ ها نیز اینگونه حکاکی ها مشاهده گردد به این معنی است که آن محوطه و مکان مربوط به معدن سنگ هست و نوعی برش سنگ جهت ساخت بنا و توپ سنگی میباشد. در صورتی حکاکی تنها بر روی یک سنگ و صخره باشد، مربوط به مقبره های قومی و قبیله ایست که اولین قبر دقیقا از سمت راست سنگ و بدون هیچ فاصله ای شروع میگردد. فلذا حتما در نظر داشته باشید که گنج و دفینه اینگونه مقبره ها به نسبت بقیه کمتر میباشد. توجه داشته باشید که علم نشانه شناسی ثابت نبوده و صرفا گمانه زنی از روی تجارب چندین و چند ساله حفاران بوده و کسانی که متراژ و عدد های عجیب و غریب میدهند قطعا از روی توهم میباشد.

چرا برای یادبود مردگان از این نماد استفاده می کردند

ایرانیان از گذشته دور تا کنون برای مردگان احترام خاصی قائل بودند به طوری که در بسیاری از نقاط کشور به ویژه استان های شمالی، جشنی به نام جشن مردگان داریم که در آن سعی در برپا نگه داشتن و نام آن ها به روش ها مختلف داریم. یکی از سنت های خوب ایرانیان از گذشته تا کنون دادن خیرات برای مردگان می باشد که طبق باور ما ایرانیان باعث شادی روح انسان می شود. در گذشته نیز برای این مردگان جوغن می زدند تا خیرات مربوط به آن مرده در آن جوغن قرار گیرد و همیشه در نزدیک ترین نقطه سنگ جوغن دار قبر آن مرحوم قرار دارد. 

نماد های مشابه

جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

معرفی چند فلزیاب

  • فلزیاب RICHEL M-160
  • فلزیاب RICHEL M-80
  • فلزیاب LEOAPARD 16000
  • فلزیاب LEOPARD 8000

One thought on “جوغن و معنی انواع جوغان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *