دفینه تنور و روش های پنهان کردن آن

دفینه تنور یکی از مواردی است که کاوشگران به آن اشاره کرده اند. تنورها در قدیم کاربردهای بسیاری داشتند و می توانید آن ها را در مکان ها بند و زمین های مسطح به صورت گنبد که سر آن از خاک بیرون آمده. در مناطق کویری به علت وجود گر و غبار و گذشت زمان این تنورها با انباشته شدن خاک روی آن به صورت تل در آمدند.

دفینه تنور و روش های پنهان کردن آن
دفینه تنور و روش های پنهان کردن آن

تفسیر دفینه تنور 

دفینه ها را معمولا از قسمت کف تنور در متراژ ۷۰ سانتی پنهان می کردند و از نماد هایی مانند نماد گل یا شمع دان در داخل دیواره تنور برای نشان دادن دفینه تنور استفاده می کردند. در بیشتر تنورها، از داخل تنور به تنور دیگر راه دارد که در بالای آن نمادی برای آن مشخص نشده است اما وقتی به درون تنور می روید متوجه می شوید که تنوری دیگر به صورت مخفی در کنار آن دید میشود. در این نوع موارد، دفینه در کف تنور دوم است.

معماری تنورهایی که دارای دفینه است

تنورهایی که برای مخفی سازی دفینه مورد استفاده قرار می گرفت، با توجه به حجم بار، بر روی زمینی به مساحت تقریبی ۴ در ۴ ساخته میشد. سپس تنور را روشن می کردند تا کاملا پخته شود بعد از این کار دور تنور را با سنگ چین، آهک، خاکستر، خاک پحته و … لایه گذاری می کردند تا استقامت و نفوذ پذیری آن در برابر آب و زلزله زیاد شود. پس از قرار دادن دفینه در داخل تنور، روی آن را سنگ نازکی می گذاشتند و روی آن حدود ۵۰-۸۰ سانتیمتر خاک رس به همراه خاک همان منطقه می ریختند.

تنورهای کوچک

نمونه دیگر از تنور ها وجود دارد که کمی کوچک تر هستند و به صورت خام یا پخته مورب با زمین ساخته می شدند. این کار جهت هدف را همراه با سفال یا استخوانی که داخل آن می گذارند نشان می دهد. معمولا جهت دفینه تنور های مورد به سمت جنوب غربی است و فاصله حدود آن بسته به حجم تنور حدود ۷ متر می باشد. برای مشخص کردن جهت دفینه از ساروج هایی مانند نان تافتون به اندازه اندازه های خاص در تنور و مسیر استفاده می شود. هر چه به هدف نزدیک تر شویم علائم شکیل تر و کوچک تر می شود که مهمترین آن ها سفال با دو طرف لعاب می باشد که روی آن علامت کانال، دایره یا … استفاده می شود.

پیدا کردن دفینه تنور

به کمک یک دستگاه فلزیاب مگنومتر مانند فلزیاب لئوپارد ۱۶۰۰۰ به راحتی می توانید دفینه های مخفی شده در کف تنور را پیش از شروع حفاری به صورت تصویری اسکن کنید و حتی از با ارزش بودن یا نبودن هدف به کمک نرم افزار ویژوالیزر سه بعدی مطلع شوید. داشتن تجربه در کاوش و استفاده از یک کارشناس مجرب در این کار می تواند کمک زیادی در امر پیدا کردن این دفینه به شما کند. در صورتی که قصد ندارید هزینه زیادی را برای این کار بپرداید، می توانید با خرید یک فلزیاب ارزان مانند فلزیاب آنتارس هدف ها را به راحتی شناسایی کنید. برای خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *