دفینه چیست

دفینه یا گنجینه به مجموعه ای از سکه ها و اشیاء باارزش گفته می شود که در قدیم در زیر خاک دفن شده باشند. افرادی که دفینه ها را مخفی می کردند معمولا این کار را با این نیت انجام داده اند که پس از مدتی دفینه را دوباره از زیر خاک بیرون آورند اما در برخی موارد، مرگ دفن کننده باعث باقی ماندن دفینه در زیر خاک شده است.

دفینه چیست
دفینه چیست

گنجینه یا دفینه چیست

به عبارت دیگر به اشیاء قیمتی و ارزشمندی مانند طلا و نقره که به منظور محافظت از بلایای طبیعی، جنگ ها و راهزنان در مکان هایی مانند زیر خاک، درون دیوارها، در پای درختان، چاه ها، قنات ها و این قبیل محل ها مدفون شده اند دفینه یا گنجینه می گویند.

ممکن است گنجینه ها پس گذشت مدت زیاد توسط کاوشگران گنج، باستان شناسان یا افراد معمولی به صورت اتفاقی شناسایی شوند. اشیاء کشف شده با ارزش توسط جویندگان گنج یا افراد غیر کارشناس معمولا معروف به اشیاء زیر خاکی است. فراموش شدن محل دفن یک گنج یا تغییرات در جغرافیای محل می تواند باعث سخت شدن و طولانی شدن بازیافت آن شود.

بزرگترین دفینه ها

از گنجینه های معروف در آسیا می توان به گنجینه دژ زیویه در ایران و گنجینه طلاتپه در افغانستان اشاره کرد. بسیاری نیز از بزرگترین گنجینه جهان در ایران نام می برند که هنوز پیدا نشده است. بنا به روایات و مستندات تاریخی این گنجینه متعلق به داریوش سوم هخامنشی است که شاید بزرگترین گنج تمام دوران ها باشد. بخشی از این گنج را اسکندر مقدونی زمانی که در سال های حدود (۳۳۴ ق. م) امپراطوری ایران را تسخیر کرد به تاراج برد. بنا به گفته کارشناسان این گنجینه که حدودا نصف ثروت خاندان هخامنشی بوده، تا به امروز همچنان در مکانی به حدود شعاع ۱۰۰ کیلومتر، در اطراف شهر همدان پنهان شده است. گنجینه ای که معلوم نیست کی و کجا نمایان شود و جهانیان را محو عظمتش کند.

نمادهای مشابه

جهت خرید فلزیاب از نمایندگی فروش فلزیاب در شیراز با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *