سفید خانه چیست

سفید خانه مکانی است که در زمان جنگ بین دو کشور اموال و اشیاء با ارزش دولتی را در آنجا پنهان می کردند تا از غارت شدن در امان باشد و در مواقع احتیاج از آن به نحو احسن استفاده کنند. برای پنهان کردن این اموال مکانی را به صورت مربع یا مستطیل حفر می کردند و در آن اتاقی در ابعاد مختلف از جنس ساروج درست می کرند و اشیاء با ارزش را در آنجا مخفی می کردند، سپس مسیری را برای ورود به این اتاق به صورت مارپیچ و معمایی همراه با انواع تله دفینه طراحی می کردند.

تفسیر سفید خانه در گنج یابی

معمولا ارتفاع راهروهایی که به اتاق سفید خانه ها منتهی می شد از ۰٫۵ متر شروع می شود و تا ۲٫۵ متر می تواند باشد. درب خروجی این اتاق ها را در امتداد رودخانه ها و یا چشمه ها قرار می دادند و سر این راهروها را با خاک مسدود می کردند تا راهرو در زیر زمین به صورت مخفی باقی بماند. روی اتاق اصلی که با ساروج آن را پلمپ کرده بودند را به صورت لایه ای با سنگ، زغال و … چیدمان می کردند به نحوی که اگر فردی مکان را شناسایی کرد، دسترسی به اتاق تقریبا غیر ممکن و دشوار باشد.

درب ورودی یک سفید خانه
درب ورودی یک سفید خانه

در آخر برای تکمیل کار، یک یا دو نفر از کارگران را به قتل میرساندند، چون بر این باور بودند که روح آن ها می تواند از دفینه محافظت کند. همچنین برای نشان دادن مسیر راه از این جنازه ها استفاده می کردند؛ به این صورت که سر را از بدن جدا می کردند و به نشانه مسیر اصلی در آنجا قرار می دادن و تن را برای نشان دادن تله دفینه استفاده می کردند. تمام راهرو درست شده را با ماسه و خاک سرند پر می کردند و در آخر درب ان را با سنگی بزرگ پلمپ کرده و روی آن را خاک می ریختند تا توسط سارقان قابل رویت نباشد، سپس سنگی را با ساروج به نحوی طراحی می کردند که در یک روز و ساعت خاص از سال سایه سنگ درب را مشخص کند.

ابعاد سفید خانه ها

سفید خانه ها در ابعاد و اندازه های مختلف وجود دارند که کوچکترین آن ها ۰٫۵ متر در ۰٫۵ متر است. در این نوع موارد سفید خانه متراژ بالایی ندارند اما برخی دیگر که در ابعاد ۱ الی ۳ متری هستند آثاری مانند گوساله نشسته، قاطر، تل های کوچک، درخت موزی یا بلوط یافت می شد. برخی دیگر از سفید خانه ها مربوط به راهزن هایی بود که به ایران حمله می کردند و اموال مردم روستا یا کاروان ها را به یغما می بردند و چون حمله آن ها به روستاهای اطراف زیاد بود، زمانی که حجم این اموال زیاد می شد مجبور می شدند آن ها در قسمتی مدفون کنند تا بتوانند به شهر بعدی حمله کنند.

نشانه هایی که برای رمزگشایی استفاده می شد عبارتند از:

برای شناسایی راحت و آسان سفید خانه ها می توانید از یک دستگاه فلزیاب استفاده کنید تا به راحتی بتوانید انواع فلزات و حفره را در عمق زیاد تشخیص دهید و از حفاری های بی مورد جلوگیری کنید. جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *