طلای ابلهان یا پیریت چیست

اگر آماتورها نتوانند تفاوت میان پیریت یا طلا تشخیص دهند اصلا عجیب نیست! برای همین است که نام آن را طلای ابلهان گذاشته اند. با ما در سایت IKPVDERAK همراه باشید تا به معرفی و تفاوت این دو بپردازیم.

طلای ابلهان کی پیدا شد

پیریت یا طلای ابلهان برای اولین بار در انگلیس و در سال های ۱۵۰۰ پیدا شد ولی کم کم مشخص شد که معدن اصلی آن در آمریکا است. در آن زمان تمام افرادی که این فلز را پیدا می کردند، آن را با طلا اشتباه گرفته و در صدد فروش آن بر می آمدند و از آنجا بود که نام طلای ابلهان روی این فلز گذاشته شد.

طلای ابلهان یا پیریت چیست
طلای ابلهان یا پیریت چیست

در سال ۱۸۴۹ دختری ۱۸ ساله به نام سیارا اوفارل که به اجبار برای ازدواج با مردی متمول به سانفرانسیسکو فرستاده می شد، در راه موفق شد از کشتی فرار کرده و به سیرانوادا برود. در آنجا او متوجه سنگ هایی شد که تصور می کرد طلا هستند. او در حال جمع اوری سنگ ها بود که با کاپیتانی به نام رونان آشنا شده و با هم ازدواج کردند. سیارا تمام پس انداز خود را خرج کرد تا زمینی که فکر می کرد پر از طلا است خریداری کند! پس از مدتی آن ها متوجه شدند که این سنگ ها طلا نیستند و نام آنجا را شهر طلای ابلهان گذاشتند. بعدها این منطقه تبدیل به شهری شلوغ و گسترده شد و نام خیابان های آن نیز به نام ۱۰ فرزند سیارا و رونان نامگذاری شد. فرزندانی که بر خلاف پدر و مادرشان موفق شدند در همان منطقه، معدن طلا حفره کرده و در آنجا طلای واقعی پیدا کنند.

کشف این فلز در آمریکا

تا سال ۱۸۶۹ طلای ابلهان به سراسر آمریکا منتقل شده و تقریبا همه مردم با آن آشنا شدند. زلزله بسیار شدیدی که در سال ۱۹۰۶ سانفرانسیسکو را لرزاند، باعث بیرون آمدن غاری شد که تمام دیوارهای آن با طلای ابلهان پوشیده شده بود. در آن زمان بیشتر صنایع دستی با استفاده از این فلز ساخته شده و امروزه تعداد زیادی از آن ها هنوز در موزه های سراسر آمریکا دیده می شوند.

در سال ۱۹۴۶ بین اهالی شهر و قبیله های اطراف، جنگی آغاز شد. در آن زمان مردان به جنگ رفته و زنان مجبور به کار برای امرار معاش شدند. به خاطر کمبود شغل در این شهر، مردم دسته دسته به سانفرانسیسکو مهاجرت کردند. شهر طلای ابلهان رفته رفته خالی از سکنه شد و شهر ارواح نام گرفت و تنها یک خانواده در تمام شهر باقی ماند. آن ها این شهر را برای خود آباد کرده و حتی در آن شهر، شهر بازی و پارک ساختند. آن ها حتی استخری بنا کرده و تمام دیواره های آن را با پیریت پوشاندند و پارک را با این سنگ ها تزئین کردند. همین مسئله باعث شد تا شهر دوباره رونق گرفته و اهالی جدیدی برای سکونت به آنجا بیایند. در سال ۱۹۸۱ اولین دانشگاه نیز در این شهر ساخته شده و به تدریج شهر رونق گرفت. شهر طلای ابلهان حالا یکی از مشهورترین شهرهای آمریکا به حساب می آید که شامل تمام بخش های یک شهر واقعی است و بارها مسابقات دوچرخه سواری در آنجا برگزار می شود.

نحوه تشخیص طلای واقعی از پیریت

به طور کلی طلا یک فلز زرد است و پیریت نیز همین ویژگی را دارد. فلزی زرد و درخشان که تنها می تواند تازه کارها را فریب دهد. طلا در ابتدا درخشان نیست و تنها زرد روشن به نظر می آید، درحالی که به خاطر وود ساختار کریستالی، پیریت حتی در میان گل و لای هم می درخشد. اگر طلا زیر نور آفتاب قرار داده شود می درخشد ولی پیریت تنها از سمتی زیر نور آفتاب می درخشد که دارای مواد کریستالی بیشتری باشد و البته این درخشش بیشتر شبیه به انعکاس است.

سنگ طلا
سنگ طلا

تفاوت دیگر طلا و پیریت در میزان سختی آنهاست. طلا به طور کلی، فلزی نرم است. حتی نرم تر از سرب به طوری که با یک فشار کوچک فرو می رود اما طلای ابلهان فلزی سخت است و با زدن چندین مشت به چند تکه تقسیم می شود. طلای واقعی نیازی به مشت زدن ندارد و به همین دلیل بود که قدیمی ها برای تشخیص طلا آن را با دندان گاز می گرفتند. یکی دیگر از آزمایش هایی که می تواند تفاوت بین طلا و پیریت را ثابت کند، اسید نیتریک است. این اسید قادر است فلزات را در خود حل کند، درحالی که کوچکترین تاثیری روی طلا ندارد.

جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *