لاپیا چیست

حتما تا کنون فیلم های مختلفی را بر روی سنگ ها دیده اید و گمان کرده اید که از قائه های علائم دفینه یابی و باستانی پیروی می کند اما با در میان گذاشتن آن با افراد با تجربه با واژه لاپیا روبر شده اند.

لاپیا به زبان علمی و تخصصی

در علم جغرافیا به کوچکترین شکل فرسودگی کارستیک، لاپیا گفته می شود. کارستیک عبارت است از شکل هایی که بنا به دلایل مکانیکی و یا شیمیایی و اتمسفری بر روی سطح خارجی سنگ ها ایجاد می شود که به نام سوراخ مارمولکی خوانده می شوند.

عوامل تشکیل دهنده لاپیا

عوامل تشکیل دهنده لاپیا
عوامل تشکیل دهنده لاپیا

لاپیا تحت دو عامل شیمیایی و فیزیکی ایجاد می شوند: از عوامل شیمیایی ایجاد کننده لاپیا می توان به اسید، تغییر شیمیایی کانی تشکیل دهنده و … و عوامل فیزیکی مانند ریشه گیاهان، انحلال کانی در آب و یا یخ بستن آب در درزهای کوچک که با افزایش حجم آب و در نتیجه باز شدن ترک در گذر زمان اشاره کرد.

در تشکیل شیمیایی لاپیا ، تاثیر شیمیایی اسید بر سنگ های رسوبی بیشتر و بر سنگ های ماگمائیک کمتر میباشد. همچنین در مناطق پر بارش امکان ایجاد سوراخ مارمولکی در سنگ ها بیشتر میباشد.

به طور کلی در سنگهای تراورتن ، آهک و رس امکان بیشتری برای بوجود آمدن اشکال لاپیا وجود دارد. سوراخ مارمولکی ممکن است به اشکال مختلفی در سنگ بروز کند ، از اشکال حفره مانند شبیه به جوغن ها تا ترک و شکستگی های خطی و غیر خطی در سنگ ها. باید توجه کرد که سطح درونی لاپیاها بر عکس جوغن ها که از سیقلی بودن نسبی برخوردار هستند ، دارای حفره های سوزنی شکل بسیاری بوده و سطح داخلی خشنی دارند.

تشخیص لاپیا از جوغن

تشخیص لاپیا از جوغن
تشخیص لاپیا از جوغن

منفاذ به وجود آمده بر روی سنگ ها و صخره های آهکی مانند نمونه هایی که در عکس مشاهده می کنید، جوغن نبوده و توسط عوامل طبیعی فرسایش زمین به وجود می آیند که در زمین شناسی به آن ها لاپیا نیز گفته می شود و این نشانه از نشانه های باستانی ساخته شده توسط بشر نمیباشد و باید دانست که با دیدن این علامت نباید اقدام به شروع کاوش کنید.

مشخصات لاپیا

اکثرا رو به یک سمت هستند و به صورت عمودی و نیمه عمود دیده می شوند زیرا توسط وزش بادهای موسمی به وجود آمده اند. درون این سوراخ ها که گاهی به ۶۰ سانتی متر می رسد، دارای برجستگی و فرو رفتگی های سوزنی شکل بی شماری می باشند.

اگر مقداری آب را درون آن بریزید، داخل سوراخ هی ریز سوزنی آن مقداری آب باقی خواهد ماند و اینکه معمولا در اوسط کوه ها و تپه های صخره ای بلند آهکی قرار دارند

و نهایتا اینکه در این نوع موارد، هیچ نماد دیگری در کنار لاپیا یافت نمی شود که بتوان با اطمینان، از وجود مقبر و … سخت به میان آورد.

نمادهای مشابه

جهت خرید فلزیاب در شیراز می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *