مین یاب چیست

مین یاب Mark I یک دستگاه فلزیاب برای مین های زمینی بود که در طول جنگ جهانی دوم ایجاد شد. کار اولیه طراحی در لهستان آغاز شده بود، اما پس از هجوم آلمان به لهستان در سال ۱۹۳۹ و سپس سقوط فرانسه در ۱۹۴۰ تا زمستان ۱۹۴۱-۱۹۴۲ بود که کار توسط ستوان Józef Kosacki تکمیل شد.

معدن یاب های تولید شده در سال 1943
معدن یاب های تولید شده در سال ۱۹۴۳

تاریخچه تولید مین یاب

در دوره پیش از جنگ، وزارت دفاع ملی هلند دستور ساخت دستگاهی را داد که می توانست در پیدا کردن تجهیزات فلزی در زمین های تمرین توپخانه مفید باشد. این وسیله توسط AVA Wytwórnia Radiotechniczna طراحی شده بود، اما اجرای آن به علت هجوم آلمان به لهستان متوقف شد. پس از سقوط لهستان و انتقال دفتر مرکزی لهستان به فرانسه، کار بر روی دستگاه شروع شد، این بار به عنوان مین یاب در نظر گرفته شد. این مرحله از تولید مین یاب نیز پیشرفتی زیادی نداشت زیرا کار به علت جنگ فرانسه متوقف شد و نیاز به تخلیه پرسنل لهستانی به بریتانیا بود.

در اواخر سال ۱۹۴۱ Józef Kosacki یک نسخه نهایی را طراحی کرد که بر اساس طرح قبلی طراحی شده بود. اختراع او به مرحله تولید نرسید و به عنوان یک هدیه به ارتش بریتانیا داده شد. او به خاطر این کار تقدیر نامه ای از پادشاه بریتانیا دریافت کرد. طرح او پذیرفته شد و ۵۰۰ دستگاه مین یاب بلافاصله به El Alamein فرستاده شده و سرعت ارتش هشتم بریتانیا را دو برابر کرد. در طول جنگ بیش از ۱۰۰٫۰۰۰ نوع از این دستگاه همراه با پیشرفت بسیار (Mk III، MK II و MK IV) تولید شد. این فلزیاب بعد ها در طول حمله متفقین به سیسیل، حمله متفقین به ایتالیا و تهاجم نرماندی، مورد استفاده قرار گرفت. این نوع فلزیاب تا سال ۱۹۹۵ توسط ارتش بریتانیا مورد استفاده قرار گرفت.

نصب مین یاب روی وسیله نقلیه

نصب مین یاب روی وسیله نقلیه
نصب مین یاب روی وسیله نقلیه

تلاشی برای نصب یک نسخه از مین یاب روی وسیله نقلیه صورت گرفت تا تخریب چی ها کمتر آسیب ببینند. برای این منظور، Lulu (روی یک تانک شرمن) و سپس Bantu (روی یک ماشین زرهی Staghound) نصب شد. دستگاه مین یاب در غلطک های غیر فلزی قرار داشت که روی بازوهایی از وسیله نقلیه دور نگه داشته می شد. وقتی که غلطک از روی مین یا قطعه فلزی مشابه عبور کرد، غلطکی که در زیر تانک قرار داشت نمایان میشد. نمونه های اولیه ساخته شد اما در نبرد ها آزمایش نشد.

طراحی

آشکارساز لهستانی ۲ کویل داشت که یکی از آنها به یک نوسانگر متصل میشد که جریان نوسانی یک فرکانس صوتی را ایجاد میکرد. کویل دیگر هم به یک تقویت کننده و هدفون متصل بود. هنگامی که کویل ها به یک شیء فلزی نزدیک می شدند، تعادل بین سیم پیچ ها بهم میریخت و هدفون یک سیگنال را گزارش میداد. این تجهیزات کمتر از فقط ۳۰ پوند (۱۴ کیلوگرم) وزن داشت و میتوانست توسط یک نفر کار کند. مین یاب لهستانی در خلال جنگ خدمت کرده و نسخه Mark 4c هنوز تا سال ۱۹۹۵ توسط ارتش بریتانیا مورد استفاده قرار میگرفت.

تمرین کار با مین یاب در ارتش افغانستان

جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *