نماد دست در طول دروان، همیشه یک نماد مفهومی از فداکاری، دوستی و ارزش متقابل بوده است. قدمت علامت دست بر روی سنگ، چوب و فلزات به پیش از تاریخ باز می گردد.

نماد دست بر روی دیوار غارها

نماد دست بر روی دیوار غارها
نماد دست بر روی دیوار غارها

بر روی دیوار غارها نیز نماد دست دیده شده که قدمت آن بسیار بیشتر از دوره های حکومتی است و مربوط به زندگی انسان های نخستین و دوران غار نشینی است. در این مکان ها اسکلت انسان ها، سنگ های شکل دار و خاکستر آتش پیدا می شود. این نمونه ها برای علم باستان شناسی بسیار ارزشمند و مفید است و به آن ها در تشخیص دوران مختلف بسیار کمک می کند.

علامت دست در آیین های مختلف

علامت دست در آیین های مختلف
علامت دست در آیین های مختلف

نشانه دست در آیین های مختلف معنای گوناگونی را به خود می گیرد. بیشتر مسلمانان دنیا، نماد دست را به “حضرت فاطمه (س)” ارتباط می دهند (خمسه)، علامت دست در آیین مسیحیت به معنای “مریم باکره” است و یهودیان ان را دست “خواهر موسی” می دانند و حتی نماد دست در شیطان پرستی نیز معنا و مفهوم خود را دارد.

نماد دست در دوران هخامنشی

نماد دست در دوران هخامنشی معمولا به معنای اتحاد و دوستی کشورها بوده است. به همین دلیل دو کشور دفینه ای از آثار را در محدوده مرزی به نشانه صلح دو کشور دفن می کردند و سپس بر روی صخره سنگ های اطراف با معماری دقیق و شایسته، علامت دست را حکاکی می کردند. این نوع نمادها دارای انگشت شصت نمی باشد و بر همین اساس شناسایی می شوند. در جهت طلوع خورشید صبح و به فاصله ده متر، منطقه را کاوش کنید و از یک دستگاه فلزیاب استفاده کنید.

جهت خرید فلزیاب می توانید با شماره ۰۹۹۱۷۵۷۹۰۰۱ تماس بگیرید

نماد دست در دوران اشکانیان و ساسانیان

علامت دست دردوران اشکانیان و ساسانیان یک نماد عقیدتی مذهبی بوده و اشاره مستقیم به مهر، میترا یا منیژه دارد از ایزدان باستانی هندوایرانی پیش از روزگار زرتشت است، که معنی پیمان و دوستی و خورشید نیز می دهد. تعداد انگشتان علامت دست در این دوران کامل بوده معمولا این نماد بر روی سنگ های سیا و غریب حکاکی شده.

اگر علامت دست با مشخصات بالا را دیدید، باید در اطراف به دقت نگاه کنید، یقینا یک تپه وجود دارد. این تپه زمانی این تپه زمانی نیایشگاه میترا و همان عبادتگاه اشکانیان بوده است که به دلیل گذشت زمان ممکن است این تپه به شدت خراب شده باشد. این نوع نوع په ها معمولا دارای گنجینه های گوچکی می باشند.علامت دست در دوران ساسانیان نمادی از قدرت بوده است. با آمدن اسلام گنج های ساسانی که در کاروانسراها و بنها بودند همه غارت شدند لذا نماد دست در این دوره بدون دفینه میباشد.

برخی از مقالات مرتبط

برای امنیت بیشر در کاوش های خود حتما مقاله ” تله فیزیکی در دفینه یابی ” مطالعه بفرمایید

درباره نویسنده: فلزیاب فروش

درود بر شما کاربران عزیز سایت IKPVDERAK. بنده مدیر این وب سایت دعوت می کنم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فلزیاب به شبکه های اجتماعی ما مراجعه کنید یا با شماره 09917579001 تماس بگیرد.